ÍGY ÉRHET EL FŰTÉSI ENERGIAMEGTAKARÍTÁST EGYSZERŰEN

2025.01.20. 09:48:36

Némi odafigyeléssel sokat spórolhatunk a fűtésen. 1°C-kal alacsonyabb helyiség-hőmérséklet beállításával már mintegy 6% fűtési energiamegtakarítást érhetünk el. Ha a fűtésrendszer korszerű, és a radiátorokon van szabályozó szelep, akkor azok használatával a helyiségek hőmérsékletét könnyedén az igényekhez igazíthatjuk.

A radiátorszelep működése egyszerű: jobbra fordításával (zárásával) alacsonyabb, míg a balra csavarásával (nyitásával) magasabb hőmérséklet állítható be. Ha valaki túl melegnek érzi a fűtést, állítsa alacsonyabb fokozatra a radiátorszelepet. A termosztatikus szelep automatikus működést tesz lehetővé, ami azt jelenti, hogy csak addig engedi a fűtővizet a fűtőtestbe, amíg a helyiség hőmérséklete el nem éri a hőfokszabályozón beállított értéket. Ezt követően automatikusan elzárja a fűtővíz útját. Amennyiben ugyanezen állásban a szoba levegőjének hőmérséklete a beállított érték alá csökken, a szelep újra kinyit, és a radiátor felmelegszik. A fűtőtestre lelógó függöny, a ráhelyezett tárgyak, a radiátor közelében elhelyezkedő bútorok akadályozzák a helyiségben cirkuláló levegő áramlását, rontják a berendezés hatékonyságát.

A kevesebbet használt helyiségeket (pl. konyha, előszoba) nem szükséges olyan melegre fűteni, mint a hálót, a nappalit és a gyerekszobát. Ha hosszabb időre elmegyünk otthonról, a hőmérsékletet vegyük alacsonyabbra. Az eltérő hőmérsékletű helyiségek ajtaját ajánlatos csukva tartani. Amennyiben a szobák között ajtó nem áll rendelkezésre, úgy térelválasztásnak bármilyen vastagabb (pl. függöny, textil stb.) anyag is megfelel.

Célszerű röviden és intenzíven, az ablakot csak pár percig teljesen kitárva kiszellőztetni. A résnyire nyitva hagyott nyílászárókon folyamatosan megy ki a meleg. Ha napos időben elhúzzuk a függönyöket, felhúzzuk a redőnyöket a napsugárzás hatása érvényesül. Amennyiben sötétedéskor behúzzuk a függönyöket, leengedjük a redőnyöket csökken a hőenergia kiáramlása. Érdemes spórolni a melegvízzel is. Fogmosás vagy mosogatás közben csak a tevékenységhez szükséges mennyiségű vizet engedjük ki, kádfürdő helyett pedig javasolt a zuhanyzás.

A rosszul záródó ablakokhoz a szigetelés javításáig érdemes egy rongyot vagy szigetelő párnát elhelyezni, ami jelentősen csökkentheti a hideg levegő beáramlását. Hosszú távon az épületek felújításával (hőszigetelés, nyílászárók szigetelése, fűtési rendszer korszerűsítése) és a lakók együttes takarékossági lépéseivel a korábbi hőfelhasználás jelentős mértékben csökkenthető.

Forrás: https://tavho.org